12067A100MAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
12067A100MAT2A
12067A100MAT2A
Part Number
12067A100MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 10PF 500V NP0 1206
Data sheet
12067A100MAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
12067A100MAT2A
Comments
    12067A100MAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance10 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C