12068A101JAT2D
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
12068A101JAT2D
12068A101JAT2D
Part Number
12068A101JAT2D
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 100PF 400V NP0 1206
Data sheet
12068A101JAT2D.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
12068A101JAT2D
Comments
    12068A101JAT2D Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance100 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated400V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C