1206AC222JAT1A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1206AC222JAT1A
1206AC222JAT1A
Part Number
1206AC222JAT1A
Description
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1206
Data sheet
1206AC222JAT1A.pdf
Delivery Services
1206AC222JAT1A
Comments
    1206AC222JAT1A Specifications
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance2200 pF
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C