1206B103K101CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1206B103K101CT
1206B103K101CT
Part Number
1206B103K101CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 0.01UF 100V X7R 1206
Data sheet
1206B103K101CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1206B103K101CT
Comments
    1206B103K101CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C