1206B122K152NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1206B122K152NT
1206B122K152NT
Part Number
1206B122K152NT
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 1200PF 1.5KV X7R 1206
Data sheet
1206B122K152NT.pdf
Delivery Services
1206B122K152NT
Comments
    1206B122K152NT Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1200 pF
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.064" (1.63mm)
    Voltage - Rated1500V (1.5kV)
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C