1206BB106K250YX072T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1206BB106K250YX072T
1206BB106K250YX072T
Part Number
1206BB106K250YX072T
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 10UF 25V X7R 1206
Data sheet
1206BB106K250YX072T.pdf
Delivery Services
1206BB106K250YX072T
Comments
    1206BB106K250YX072T Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10 µF
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.064" (1.63mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C