1206D152J101KHT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1206D152J101KHT
1206D152J101KHT
Part Number
1206D152J101KHT
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 1500PF 100V C0G/NP0 1206
Data sheet
1206D152J101KHT.pdf
Delivery Services
1206D152J101KHT
Comments
    1206D152J101KHT Specifications
    Ratings-
    FeaturesHigh Temperature
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance1500 pF
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.064" (1.63mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 200°C