1206E102K501KHT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1206E102K501KHT
1206E102K501KHT
Part Number
1206E102K501KHT
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 1000PF 500V 1206
Data sheet
1206E102K501KHT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1206E102K501KHT
Comments
    1206E102K501KHT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Temperature
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.064" (1.63mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 200°C