1206E224K250KHT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1206E224K250KHT
1206E224K250KHT
Part Number
1206E224K250KHT
Description
CAP CER 0.22UF 25V 1206
Data sheet
1206E224K250KHT.pdf
Delivery Services
1206E224K250KHT
Comments
    1206E224K250KHT Specifications
    Ratings-
    FeaturesHigh Temperature
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.22 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.064" (1.63mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 200°C