1206E224K250PRHT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1206E224K250PRHT
1206E224K250PRHT
Part Number
1206E224K250PRHT
Description
CAP CER 0.22UF 25V 1206 EPOXY
Data sheet
1206E224K250PRHT.pdf
Delivery Services
1206E224K250PRHT
Comments
    1206E224K250PRHT Specifications
    Ratings-
    FeaturesEpoxy Mountable, High Temperature
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.22 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.064" (1.63mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 200°C