1206GC102KAT1AJ
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1206GC102KAT1AJ
1206GC102KAT1AJ
Part Number
1206GC102KAT1AJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1206
Data sheet
1206GC102KAT1AJ.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1206GC102KAT1AJ
Comments
    1206GC102KAT1AJ Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C