1206N100J500CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1206N100J500CT
1206N100J500CT
Part Number
1206N100J500CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 10PF 50V NPO 1206
Data sheet
1206N100J500CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1206N100J500CT
Comments
    1206N100J500CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance10 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C