1206Y2K00222KST
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1206Y2K00222KST
1206Y2K00222KST
Part Number
1206Y2K00222KST
Manufacturer
Knowles Syfer
Description
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1206
Data sheet
1206Y2K00222KST.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1206Y2K00222KST
Comments
    1206Y2K00222KST Specifications
    SeriesFlexiCap™
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance2200 pF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.063" (1.60mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C