1206YA222JAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1206YA222JAT2A
1206YA222JAT2A
Part Number
1206YA222JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 2200PF 16V NP0 1206
Data sheet
1206YA222JAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1206YA222JAT2A
Comments
    1206YA222JAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance2200 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C