1206ZC103MAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1206ZC103MAT2A
1206ZC103MAT2A
Part Number
1206ZC103MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 10000PF 10V X7R 1206
Data sheet
1206ZC103MAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1206ZC103MAT2A
Comments
    1206ZC103MAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C