1206ZC225KAZ2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1206ZC225KAZ2A
1206ZC225KAZ2A
Part Number
1206ZC225KAZ2A
Description
CAP CER 2.2UF 10V X7R 1206
Data sheet
1206ZC225KAZ2A.pdf
Delivery Services
1206ZC225KAZ2A
Comments
    1206ZC225KAZ2A Specifications
    SeriesFLEXITERM®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance2.2 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C