1206ZC473KAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1206ZC473KAT2A
1206ZC473KAT2A
Part Number
1206ZC473KAT2A
Description
CAP CER 0.047UF 10V X7R 1206
Data sheet
1206ZC473KAT2A.pdf
Delivery Services
1206ZC473KAT2A
Comments
    1206ZC473KAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.047 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C