12103C225K4Z2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
12103C225K4Z2A
12103C225K4Z2A
Part Number
12103C225K4Z2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1210
Data sheet
12103C225K4Z2A.pdf
Delivery Services
12103C225K4Z2A
Comments
    12103C225K4Z2A Specifications
    SeriesFLEXITERM®
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance2.2 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.110" (2.79mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C