12105A241JAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
12105A241JAT2A
12105A241JAT2A
Part Number
12105A241JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 240PF 50V NP0 1210
Data sheet
12105A241JAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
12105A241JAT2A
Comments
    12105A241JAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance240 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C