12105C474MAZ2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
12105C474MAZ2A
12105C474MAZ2A
Part Number
12105C474MAZ2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1210
Data sheet
12105C474MAZ2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
12105C474MAZ2A
Comments
    12105C474MAZ2A Specifications
    SeriesFLEXITERM®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.47 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C