1210BB225K101YX085T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1210BB225K101YX085T
1210BB225K101YX085T
Part Number
1210BB225K101YX085T
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1210
Data sheet
1210BB225K101YX085T.pdf
Delivery Services
1210BB225K101YX085T
Comments
    1210BB225K101YX085T Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance2.2 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.065" (1.65mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.125" L x 0.100" W (3.18mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C