1210D471J501KHT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1210D471J501KHT
1210D471J501KHT
Part Number
1210D471J501KHT
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 470PF 500V C0G/NP0 1210
Data sheet
1210D471J501KHT.pdf
Delivery Services
1210D471J501KHT
Comments
    1210D471J501KHT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Temperature
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance470 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.065" (1.65mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.125" L x 0.100" W (3.18mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 200°C