1210DC155MAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1210DC155MAT2A
1210DC155MAT2A
Part Number
1210DC155MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1.5UF 35V X7R 1210
Data sheet
1210DC155MAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1210DC155MAT2A
Comments
    1210DC155MAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance1.5 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.110" (2.79mm)
    Voltage - Rated35V
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C