1210DC225MAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1210DC225MAT2A
1210DC225MAT2A
Part Number
1210DC225MAT2A
Description
CAP CER 2.2UF 35V X7R 1210
Data sheet
1210DC225MAT2A.pdf
Delivery Services
1210DC225MAT2A
Comments
    1210DC225MAT2A Specifications
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance2.2 µF
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.110" (2.79mm)
    Voltage - Rated35V
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C