1210E103K251KHT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1210E103K251KHT
1210E103K251KHT
Part Number
1210E103K251KHT
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 10000PF 250V 1210
Data sheet
1210E103K251KHT.pdf
Delivery Services
1210E103K251KHT
Comments
    1210E103K251KHT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Temperature
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.065" (1.65mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.125" L x 0.100" W (3.18mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 200°C