1210GC272KAT1A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1210GC272KAT1A
1210GC272KAT1A
Part Number
1210GC272KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 2700PF 2KV X7R 1210
Data sheet
1210GC272KAT1A.pdf
Delivery Services
1210GC272KAT1A
Comments
    1210GC272KAT1A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance2700 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C