1210GC272MAT1A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1210GC272MAT1A
1210GC272MAT1A
Part Number
1210GC272MAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 2700PF 2KV X7R 1210
Data sheet
1210GC272MAT1A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1210GC272MAT1A
Comments
    1210GC272MAT1A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance2700 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Size / Dimension0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C