1210VC472KAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1210VC472KAT2A
1210VC472KAT2A
Part Number
1210VC472KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 4700PF 250V X7R 1210
Data sheet
1210VC472KAT2A.pdf
Delivery Services
1210VC472KAT2A
Comments
    1210VC472KAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance4700 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C