160R05W471KV4T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
160R05W471KV4T
160R05W471KV4T
Part Number
160R05W471KV4T
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 470PF 16V X7R 0201
Data sheet
160R05W471KV4T.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
160R05W471KV4T
Comments
    160R05W471KV4T Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance470 pF
    Part StatusLast Time Buy
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C