160R14W104KV4T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
160R14W104KV4T
160R14W104KV4T
Part Number
160R14W104KV4T
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Data sheet
160R14W104KV4T.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
160R14W104KV4T
Comments
    160R14W104KV4T Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusLast Time Buy
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C