160R15W105KV4T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
160R15W105KV4T
160R15W105KV4T
Part Number
160R15W105KV4T
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0805
Data sheet
160R15W105KV4T.pdf
Delivery Services
160R15W105KV4T
Comments
    160R15W105KV4T Specifications
    SeriesTANCERAM®
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1 µF
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    ApplicationsSMPS Filtering
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C