160R15W474KV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
160R15W474KV4E
160R15W474KV4E
Part Number
160R15W474KV4E
Description
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805
Data sheet
160R15W474KV4E.pdf
Delivery Services
160R15W474KV4E
Comments
    160R15W474KV4E Specifications
    Series
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.47 µF
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C