160S41X226KV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
160S41X226KV4E
160S41X226KV4E
Part Number
160S41X226KV4E
Description
CAP CER 22UF 16V X5R 1210
Data sheet
160S41X226KV4E.pdf
Delivery Services
160S41X226KV4E
Comments
    160S41X226KV4E Specifications
    SeriesTANCERAM®
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance22 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsSMPS Filtering
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.125" L x 0.095" W (3.18mm x 2.41mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C