160U01A471KT4W
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
160U01A471KT4W
160U01A471KT4W
Part Number
160U01A471KT4W
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 470PF 16V GBBL SMD
Data sheet
160U01A471KT4W.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
160U01A471KT4W
Comments
    160U01A471KT4W Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesBonding Mountable, Single Layer
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance470 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, SLCC
    Package / CaseNonstandard SMD
    Thickness (Max)0.009" (0.23mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.015" L x 0.015" W (0.38mm x 0.38mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C