160X14X224MV4T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
160X14X224MV4T
160X14X224MV4T
Part Number
160X14X224MV4T
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0603
Data sheet
160X14X224MV4T.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
160X14X224MV4T
Comments
    160X14X224MV4T Specifications
    SeriesX2Y®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (X2Y)
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.22 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.026" (0.66mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.064" L x 0.035" W (1.63mm x 0.89mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C