18082A102KAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
18082A102KAT2A
18082A102KAT2A
Part Number
18082A102KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1000PF 200V NP0 1808
Data sheet
18082A102KAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
18082A102KAT2A
Comments
    18082A102KAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated200V
    Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C