18085A102KAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
18085A102KAT2A
18085A102KAT2A
Part Number
18085A102KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 1808
Data sheet
18085A102KAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
18085A102KAT2A
Comments
    18085A102KAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C