1808B151K302NT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1808B151K302NT
1808B151K302NT
Part Number
1808B151K302NT
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 150PF 3KV X7R 1808
Data sheet
1808B151K302NT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1808B151K302NT
Comments
    1808B151K302NT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance150 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.065" (1.65mm)
    Voltage - Rated3000V (3kV)
    Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C