1808J1000393JXR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1808J1000393JXR
1808J1000393JXR
Part Number
1808J1000393JXR
Manufacturer
Knowles Syfer
Description
CAP CER 0.039UF 100V X7R 1808
Data sheet
1808J1000393JXR.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1808J1000393JXR
Comments
    1808J1000393JXR Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance0.039 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.079" (2.00mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C