1808J1000471MDT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1808J1000471MDT
1808J1000471MDT
Part Number
1808J1000471MDT
Manufacturer
Knowles Syfer
Description
CAP CER 470PF 100V X7R 1808
Data sheet
1808J1000471MDT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1808J1000471MDT
Comments
    1808J1000471MDT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Temperature
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance470 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.079" (2.00mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C