1808J1K00180JDT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1808J1K00180JDT
1808J1K00180JDT
Part Number
1808J1K00180JDT
Manufacturer
Knowles Syfer
Description
CAP CER 18PF 1KV X7R 1808
Data sheet
1808J1K00180JDT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1808J1K00180JDT
Comments
    1808J1K00180JDT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Temperature
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance18 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.079" (2.00mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C