1808J1K00391KCR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1808J1K00391KCR
1808J1K00391KCR
Part Number
1808J1K00391KCR
Manufacturer
Knowles Syfer
Description
CAP CER 390PF 1KV C0G/NP0 1808
Data sheet
1808J1K00391KCR.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1808J1K00391KCR
Comments
    1808J1K00391KCR Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance390 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.079" (2.00mm)
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C