1808J1K20331JXR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1808J1K20331JXR
1808J1K20331JXR
Part Number
1808J1K20331JXR
Manufacturer
Knowles Syfer
Description
CAP CER 330PF 1.2KV X7R 1808
Data sheet
1808J1K20331JXR.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1808J1K20331JXR
Comments
    1808J1K20331JXR Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance330 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.079" (2.00mm)
    Voltage - Rated1200V (1.2kV)
    Size / Dimension0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C