1808J1K20561MXR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1808J1K20561MXR
1808J1K20561MXR
Part Number
1808J1K20561MXR
Description
CAP CER 560PF 1.2KV X7R 1808
Data sheet
1808J1K20561MXR.pdf
Delivery Services
1808J1K20561MXR
Comments
    1808J1K20561MXR Specifications
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance560 pF
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.079" (2.00mm)
    Voltage - Rated1200V (1.2kV)
    Size / Dimension0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C