1808J1K50152MXR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1808J1K50152MXR
1808J1K50152MXR
Part Number
1808J1K50152MXR
Manufacturer
Knowles Syfer
Description
CAP CER 1500PF 1.5KV X7R 1808
Data sheet
1808J1K50152MXR.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1808J1K50152MXR
Comments
    1808J1K50152MXR Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance1500 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.079" (2.00mm)
    Voltage - Rated1500V (1.5kV)
    Size / Dimension0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C