1808J1K50271KXR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1808J1K50271KXR
1808J1K50271KXR
Part Number
1808J1K50271KXR
Manufacturer
Knowles Syfer
Description
CAP CER 270PF 1.5KV X7R 1808
Data sheet
1808J1K50271KXR.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1808J1K50271KXR
Comments
    1808J1K50271KXR Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance270 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.079" (2.00mm)
    Voltage - Rated1500V (1.5kV)
    Size / Dimension0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C