1808J2000124JXR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1808J2000124JXR
1808J2000124JXR
Part Number
1808J2000124JXR
Manufacturer
Knowles Syfer
Description
CAP CER 0.12UF 200V X7R 1808
Data sheet
1808J2000124JXR.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1808J2000124JXR
Comments
    1808J2000124JXR Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance0.12 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.079" (2.00mm)
    Voltage - Rated200V
    Size / Dimension0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C