1808J2500270MDR
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1808J2500270MDR
1808J2500270MDR
Part Number
1808J2500270MDR
Manufacturer
Knowles Syfer
Description
CAP CER 27PF 250V X7R 1808
Data sheet
1808J2500270MDR.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1808J2500270MDR
Comments
    1808J2500270MDR Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Temperature
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance27 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.079" (2.00mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C