1808J2500271MDT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1808J2500271MDT
1808J2500271MDT
Part Number
1808J2500271MDT
Manufacturer
Knowles Syfer
Description
CAP CER 270PF 250V X7R 1808
Data sheet
1808J2500271MDT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1808J2500271MDT
Comments
    1808J2500271MDT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Temperature
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance270 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.079" (2.00mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C