1808WC222KAT1A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
1808WC222KAT1A
1808WC222KAT1A
Part Number
1808WC222KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 2200PF 2.5KV X7R 1808
Data sheet
1808WC222KAT1A.pdf
Delivery Services
1808WC222KAT1A
Comments
    1808WC222KAT1A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance2200 pF
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
    Voltage - Rated2500V (2.5kV)
    Size / Dimension0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C